Glony morskie Drukuj Email

Dobroczynne glony z podmorskich głębin


glonyWszyscy doskonale wiemy jak ważne dla zdrowia jest regularne spożywanie warzyw i owoców. Ale oprócz tego co rośnie na ziemi, są jeszcze inne źródła, z których możemy skorzystać np. niektóre organizmy podmorskie. Mowa tu o pożytecznych glonach morskich.

W tradycyjnej medycynie chińskiej glony morskie używane są do leczenia chorób sezonu zimowego. W odniesieniu zaś do organów wewnętrznych mają zastosowanie w chorobach nerek, nadnerczy, pęcherza i organów rozrodczych. Oprócz tego, ponieważ glony morskie odznaczają się właściwościami wzmacniającymi, balansującymi i oczyszczającymi, znane są również z dobroczynnego działania na włosy, skórę i paznokcie.

Glony morskie są dwanaście razy bogatsze w minerały niż warzywa gruntowe. Zawierają między innymi magnez, który otwiera 300 różnych detoksykujących ścieżek w organizmie człowieka. Są doskonałym źródłem jodu, który zasila tarczycę, przez co reguluje poziom hormonów. Glony zawierają śladowe ilości takich minerałów jak m.in. selen, cynk, miedź, nikiel, których niedobór występuje w warzywach produkowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technik rolniczych.[1] [2]

Glony morskie zawierają też kwas alginowy, który wiąże i wydala metale ciężkie z organizmu. Dodane do diety pomagają w balansowaniu energii  i zmniejszeniu chęci zjedzenia potraw słonych lub słodkich.

Oprócz tego, że są one pełne minerałów i witamin, mają też właściwości alkalizujące, co jest bardzo ważne w przypadku zakwaszonego organizmu. Warto przy tym sobie uświadomić, że wszelkie choroby, począwszy od zwykłych przeziębień, a skończywszy na wszechobecnym dziś raku, rozwijają się w zakwaszonym środowisku. Dlatego też tak ważne jest, aby jeść jak najwięcej produktów, które doprowadzą nasze pH do odpowiedniego poziomu.

Ponadto glony morskie, jeśli spożywane są przez dłuższy czas w małych ilościach mają właściwości uspokajające. Ich działanie mogliby wypróbować zestresowani rodzice hiperaktywnych dzieci.

Znanych jest ponad 75 rodzajów tych podwodnych organizmów. Najczęściej spotykane i używane to agar agar, arame, hijiki, kombu, sea palm, wakame, kelp, nori i dulse. Można je nabyć w lokalnych sklepach ze zdrową żywnością lub na stronach internetowych.

Oto najpopularniejsze rodzaje glonów morskich i ich zastosowania:

 

  • Agar Agar posiada właściwości żelujące i jest powszechnie używany przez wegetarian jako substytut żelatyny. Można go kupić w formie proszku lub płatków; najczęściej jest wykorzystywany w puddingach, sosach, kremach.
  • Arame to cienkie, ciemne warkocze. Wyróżnia go delikatny, lekko słodkawy smak. Można go stosować do wielu potraw.
  • Kombu poprawia smak ryżu, dań fasolowych i zup. Jeśli dodamy go do gotującego się ryżu, ryż zyska lekko słonawy smak a oprócz tego wchłonie wszystkie wartości odżywcze glonu.
  • Sea Palm to ogólnie rzecz biorąc chrupka przyprawa. Ten rodzaj glonów możemy uprażyc razem z nasionami słonecznika i używac do posypywania potraw i sałat.
  • Kelp ze względu na swój słonawy smak może być używany do wzbogacenia smaku zup, potrawek i innych dań. 
  • Nori to płaty glonów używane do zwijania sushi. Przy jego użyciu można zrobić szybkie danie zawijając w niego warzywa i humus lub avocado. Posiada on znacznie silniejszy smak niż inne glony morskie.
  • Dulse nie wymaga namaczania przed użyciem jak wiekszość glonów. Można go pokruszyć i dodać np. do sałat.
opac. Beata Rakowski
Certified Health Coach
[1] http://www.soils.wisc.edu/~barak/poster_gallery/minneapolis2000a/index.html
[2] www.canadianlongevity.net/misc/mineral_depletion.php

 

 

Polub nas!

Statystyki

Użytkowników : 547
Artykułów : 34
Zakładki : 3
Odsłon : 58189

Liczba gości

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość